175th AVE over Shell Creek Trib
Good Condition55 years old1,565 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Platte |
| Location | Jct Us81/n22 2.5n 6e |
| Carries | 175th AVE |
| Crosses | Shell Creek Trib |
| Coordinates | 41.51380, -97.34940 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 236.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,565 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | C007105110 |