RTE 907v over Hudson River Greenway M
Poor Condition87 years old121,341 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | 3 Mi NE Route 9a+79 ST |
| Carries | RTE 907v |
| Crosses | Hudson River Greenway M |
| Coordinates | 40.82306, -73.95718 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 4730.0 ft (1441.7 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 34312.5 sq m |
| Main Spans | 40 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 121,341 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 18 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002229339 |