RTE 907v over W 135 ST
Fair Condition87 years old9,968 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | 3 Mi NE Route 9a+79 ST |
| Carries | RTE 907v |
| Crosses | W 135 ST |
| Coordinates | 40.82146, -73.95830 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 575.1 ft (175.3 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 1139.5 sq m |
| Main Spans | 14 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,968 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000222933B |