RTE 9a over 158th Street Amtrak-w S
Poor Condition87 years old105,892 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | 4 Mi NE Route 9a+79 ST |
| Carries | RTE 9a |
| Crosses | 158th Street Amtrak-w S |
| Coordinates | 40.83664, -73.94904 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 1772.0 ft (540.1 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 78.7 ft (24 m) |
| Deck Area | 12962.4 sq m |
| Main Spans | 44 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105,892 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002229349 |