RTE 907v over Amtrak-w Side Con
Poor Condition87 years old105,892 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | 4 Mi NE Route 9a+79 ST |
| Carries | RTE 907v |
| Crosses | Amtrak-w Side Con |
| Coordinates | 40.83747, -73.94851 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 450.1 ft (137.2 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 1001.6 sq m |
| Main Spans | 26 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105,892 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 00000000222934A |