RTE 9a over Access RD To Hhps
Fair Condition89 years old76,703 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | 6.4 Mi NE Route 9a+79 ST |
| Carries | RTE 9a |
| Crosses | Access RD To Hhps |
| Coordinates | 40.86692, -73.93191 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 405 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 76,703 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002229410 |