RTE 907v over Dyckman Street Amtrak
Poor Condition87 years old89,532 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | 6.4 Mi NE Route 9a+79 ST |
| Carries | RTE 907v |
| Crosses | Dyckman Street Amtrak |
| Coordinates | 40.86858, -73.93144 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 2104.0 ft (641.3 m) |
| Max Span | 102.7 ft (31.3 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 7823.9 sq m |
| Main Spans | 39 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 89,532 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002229430 |