RTE 9a over Dyckman Street
Fair Condition89 years old89,532 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | 6.5 Mi NE Route 9a+79 ST |
| Carries | RTE 9a |
| Crosses | Dyckman Street |
| Coordinates | 40.86847, -73.93102 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 235.9 ft (71.9 m) |
| Max Span | 121.7 ft (37.1 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 1207.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 89,532 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002229420 |