Kane Street over RTE I278 RTE I278
Poor Condition74 years old1,165 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .6 Mi NE I278+battery |
| Carries | Kane Street |
| Crosses | RTE I278 RTE I278 |
| Coordinates | 40.68728, -73.99994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 461.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,165 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230380 |