RTE I278 over RTE I278 Joralemon ST
Poor Condition78 years old143,724 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .7 Mi SW I278 & Brklyn Br |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | RTE I278 Joralemon ST |
| Coordinates | 40.69384, -73.99907 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Mixed Types |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 238.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 143,724 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002230858 |