RTE I278 over RTE I278 Joralemon ST
Fair Condition78 years old134,789 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .7 Mi SW I278+bklyn Br |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | RTE I278 Joralemon ST |
| Coordinates | 40.69386, -73.99916 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 196.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 134,789 (2011) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002230857 |