RTE I278 over Prospect Street
Fair Condition70 years old25,425 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .2 Mi SE I278 + Bklyn Brg |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | Prospect Street |
| Coordinates | 40.70070, -73.98884 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 106.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,425 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230430 |