RTE I278 over Adams Street
Fair Condition70 years old114,634 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .2 Mi E I278 + Bklyn Bdge |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | Adams Street |
| Coordinates | 40.70131, -73.98864 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 242.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 114,634 (2017) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230450 |