RTE I278 over 27 27 02021003 Jay Stre
Fair Condition70 years old129,323 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .3 Mi E I278+bklyn Br |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | 27 27 02021003 Jay Stre |
| Coordinates | 40.70100, -73.98678 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Area | 473.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 129,323 (2020) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002230470 |