Columbia Heights over RTE I278 RTE I278
Fair Condition78 years old704 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .2 Mi W I278+bklyn Br |
| Carries | Columbia Heights |
| Crosses | RTE I278 RTE I278 |
| Coordinates | 40.70068, -73.99521 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 59.1 ft (18 m) |
| Max Span | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Width | 205.1 ft (62.5 m) |
| Deck Area | 1,125 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 704 (2017) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002230870 |