RTE I278 over Old Fulton Street RTE I
Fair Condition78 years old134,789 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | 0.1 Mi E Jct I278 & Bk Br |
| Carries | RTE I278 |
| Crosses | Old Fulton Street RTE I |
| Coordinates | 40.70175, -73.99207 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 125.0 ft (38.1 m) |
| Max Span | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 419.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 134,789 (2011) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002230887 |