RTE 907c over Bay Ridge AVE
Good Condition11 years old55,432 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Kings |
| Location | .9 Mi NE 86 St+shore PKWY |
| Carries | RTE 907c |
| Crosses | Bay Ridge AVE |
| Coordinates | 40.63895, -74.03653 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 57.7 ft (17.6 m) |
| Deck Width | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Area | 466.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55,432 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000002231249 |