Tremper Kill Road over Tremper Kill
Good Condition74 years old348 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 5 Miles South Of Andes |
| Carries | Tremper Kill Road |
| Crosses | Tremper Kill |
| Coordinates | 42.12606, -74.81174 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 161.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 348 (2018) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003351740 |