Wolf Hollow Road over Tremper Kill
Good Condition32 years old28 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 3 Mi South Of Andes |
| Carries | Wolf Hollow Road |
| Crosses | Tremper Kill |
| Coordinates | 42.14467, -74.80174 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 58.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28 (2017) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003351770 |