Tremperkill Road over Tremper Kill
Fair Condition30 years old348 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.1 Mi So Int Bws Road #1 |
| Carries | Tremperkill Road |
| Crosses | Tremper Kill |
| Coordinates | 42.11983, -74.82052 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 131.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 348 (2018) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003351750 |