Campbell Brook RD over Campbell Brook
Fair Condition62 years old44 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 3.7 Mi S Of Downsville |
| Carries | Campbell Brook RD |
| Crosses | Campbell Brook |
| Coordinates | 42.04162, -74.98904 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 83.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44 (2017) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352050 |