County Road 11 over Charlotte Creek
Fair Condition45 years old3,418 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 3.7 Mi E Of Oneonta |
| Carries | County Road 11 |
| Crosses | Charlotte Creek |
| Coordinates | 42.44512, -74.96375 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 157.2 ft (47.9 m) |
| Max Span | 76.8 ft (23.4 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 574.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,418 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352110 |