County Road 11 over Trib Charlotte Creek
Good Condition45 years old3,409 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 3.5 Mi East Of Oneonta |
| Carries | County Road 11 |
| Crosses | Trib Charlotte Creek |
| Coordinates | 42.44663, -74.96558 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 125.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,409 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352120 |