County Road 9 over Middle Brook
Good Condition34 years old827 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | .2 Mi E Town Of Davenport |
| Carries | County Road 9 |
| Crosses | Middle Brook |
| Coordinates | 42.47986, -74.81699 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 124.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 827 (2016) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352130 |