Mill Road over Charlotte Creek
Fair Condition66 years old498 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.3 Mi NW Of Davenport |
| Carries | Mill Road |
| Crosses | Charlotte Creek |
| Coordinates | 42.47642, -74.84971 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 80.7 ft (24.6 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 184.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 498 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352190 |