Butts Xing-ots RD over Charlotte Creek
Fair Condition97 years old827 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 1.7 Mi NE Of Davenport |
| Carries | Butts Xing-ots RD |
| Crosses | Charlotte Creek |
| Coordinates | 42.48328, -74.81574 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 179.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 827 (2016) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352140 |