County Road 21 over W Br Handsome Brk
Fair Condition64 years old1,500 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 3 Mi SE Of Jct Ny-357 & C |
| Carries | County Road 21 |
| Crosses | W Br Handsome Brk |
| Coordinates | 42.30287, -75.13453 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 115.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,500 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352340 |