Coles Clove Road over Coles Clove Brook
Fair Condition69 years old77 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 1 Mi N Of Pepacton |
| Carries | Coles Clove Road |
| Crosses | Coles Clove Brook |
| Coordinates | 42.14082, -74.90369 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 91.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 77 (2017) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352490 |