County Road 37 over Vly Creek
Good Condition14 years old382 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | .5 Mile N Of Fleishmanns |
| Carries | County Road 37 |
| Crosses | Vly Creek |
| Coordinates | 42.16837, -74.51913 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 420.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 382 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352990 |