Main Street over Vly Creek
Fair Condition44 years old1,086 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | Half Mile NW Route 28 |
| Carries | Main Street |
| Crosses | Vly Creek |
| Coordinates | 42.15569, -74.52598 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 219.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,086 (2017) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353160 |