Old RT 28 over Red Kill
Fair Condition92 years old606 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 0.5 Mi W Of Fleishmanns |
| Carries | Old RT 28 |
| Crosses | Red Kill |
| Coordinates | 42.15950, -74.55580 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 178.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1934 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 606 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353100 |