East Hubble Hill R over E Br Delaware River
Fair Condition50 years old248 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | At Kelly Corners |
| Carries | East Hubble Hill R |
| Crosses | E Br Delaware River |
| Coordinates | 42.18304, -74.60173 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 113.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 248 (2018) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353120 |