Bragg Hollow Road over E Br Delaware River
Poor Condition78 years old282 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | South End Wawaka Lake |
| Carries | Bragg Hollow Road |
| Crosses | E Br Delaware River |
| Coordinates | 42.20835, -74.60124 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 73.2 ft (22.3 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Area | 116.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 282 (2017) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353150 |