CR 36 over Batavia Kill
Fair Condition30 years old582 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | 2.6 Mi NE Of Kelly Corner |
| Carries | CR 36 |
| Crosses | Batavia Kill |
| Coordinates | 42.21163, -74.56956 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 171.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 582 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003352980 |