Mead Street over West Brook
Fair Condition31 years old1,466 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | Downtown Walton |
| Carries | Mead Street |
| Crosses | West Brook |
| Coordinates | 42.17150, -75.13126 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 97.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,466 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353470 |