Griswold Street over East Brook
Fair Condition90 years old325 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | Village Of Walton |
| Carries | Griswold Street |
| Crosses | East Brook |
| Coordinates | 42.17029, -75.12466 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 143.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 325 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353482 |