East Street over West Brook
Good Condition31 years old671 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Delaware |
| Location | Intersection Of East&flyn |
| Carries | East Street |
| Crosses | West Brook |
| Coordinates | 42.17508, -75.12924 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 100.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 671 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000003353490 |