RTE 955 over Niagara River Via/amtra
Fair Condition129 years old1,240 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Niagara |
| Location | Jct RT 182 + Niagara R. |
| Carries | RTE 955 |
| Crosses | Niagara River Via/amtra |
| Coordinates | 43.10931, -79.05766 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 790.0 ft (240.8 m) |
| Max Span | 549.9 ft (167.6 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 2263.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1897 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,240 (2011) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005039547 |