RTE 955 over River Road / Niagara Par
Fair Condition85 years old6,002 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Niagara |
| Location | 0.1 Mi W Of Int 104 & 384 |
| Carries | RTE 955 |
| Crosses | River Road / Niagara Par |
| Coordinates | 43.08995, -79.06734 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 1443.9 ft (440.1 m) |
| Max Span | 994.8 ft (303.2 m) |
| Deck Width | 66.3 ft (20.2 m) |
| Deck Area | 8890.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,002 (2011) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005068199 |