Goat Islnd Access over American Rapids Park RD
Fair Condition66 years old3,603 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Niagara |
| Location | 3.8 Mi W Exit 21 Of I190 |
| Carries | Goat Islnd Access |
| Crosses | American Rapids Park RD |
| Coordinates | 43.08317, -79.06270 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 719.2 ft (219.2 m) |
| Max Span | 449.8 ft (137.1 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 2937.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,603 (2019) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005068150 |