RTE I90 over RTE 240
Good Condition24 years old111,093 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Erie |
| Location | Jct S.h.240 & I90 |
| Carries | RTE I90 |
| Crosses | RTE 240 |
| Coordinates | 42.87640, -78.78478 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 129.3 ft (39.4 m) |
| Deck Area | 1595.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 111,093 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 7 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005042639 |