RTE I90 over Clinton ST
Good Condition23 years old111,093 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Erie |
| Location | .1 Mi W Jct Sh240 & Sh354 |
| Carries | RTE I90 |
| Crosses | Clinton ST |
| Coordinates | 42.87152, -78.79010 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 114.5 ft (34.9 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 173.6 ft (52.9 m) |
| Deck Area | 1846.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 111,093 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 10 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005046479 |