RTE I190 over RTE 240
Fair Condition69 years old16,230 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Erie |
| Location | Jct Rts 240 + I-90 |
| Carries | RTE I190 |
| Crosses | RTE 240 |
| Coordinates | 42.87620, -78.78479 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 188.0 ft (57.3 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 613.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,230 (2019) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005063120 |