RTE I190 over Burnt Ship Creek
Good Condition63 years old24,265 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Erie |
| Location | 1.1 Mi S Int 21 On I-90 |
| Carries | RTE I190 |
| Crosses | Burnt Ship Creek |
| Coordinates | 43.05941, -78.99036 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 250.0 ft (76.2 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 1089.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,265 (2020) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005045762 |