RTE I84 over Amtrak Grand Avenue Hu
Fair Condition63 years old33,848 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Orange |
| Location | Jct.rte I-84 & Hudson R. |
| Carries | RTE I84 |
| Crosses | Amtrak Grand Avenue Hu |
| Coordinates | 41.52123, -74.01016 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 7859.9 ft (2395.7 m) |
| Max Span | 1000.0 ft (304.8 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 31144.1 sq m |
| Main Spans | 14 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 33,848 (2014) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005060381 |