Balmville RD over 84i 84i83013011 RTE I84
Fair Condition38 years old5,775 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Orange |
| Location | .4 Mi E Jct I84 & US 9w |
| Carries | Balmville RD |
| Crosses | 84i 84i83013011 RTE I84 |
| Coordinates | 41.52051, -74.01326 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 118.1 ft (36 m) |
| Max Span | 116.8 ft (35.6 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 421.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,775 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005091490 |