RTE I84 over Grand Avenue Hudson Riv
Fair Condition46 years old22,063 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Orange |
| Location | 0.75 Mi East Of RT 9w |
| Carries | RTE I84 |
| Crosses | Grand Avenue Hudson Riv |
| Coordinates | 41.52083, -74.01020 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 7789.0 ft (2374.1 m) |
| Max Span | 1000.0 ft (304.8 m) |
| Deck Width | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Area | 41071.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,063 (2014) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005060382 |