East 3rd ST over 907w 907w87011012 RTE 9
Good Condition8 years old8,326 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | At Pelham |
| Carries | East 3rd ST |
| Crosses | 907w 907w87011012 RTE 9 |
| Coordinates | 40.90612, -73.81355 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 205.1 ft (62.5 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Area | 1,150 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,326 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500050 |