RTE 907w over Colonial AVE
Fair Condition39 years old92,620 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | 0.8 Mi N Jct Hrp & US 1 |
| Carries | RTE 907w |
| Crosses | Colonial AVE |
| Coordinates | 40.90263, -73.81498 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Area | 758.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 92,620 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000005500039 |