RTE 987d over 907k Ramp To Smrp RTE
Poor Condition86 years old67,953 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | Westchester |
| Location | Jct Of Rts Smrp + Ccp |
| Carries | RTE 987d |
| Crosses | 907k Ramp To Smrp RTE |
| Coordinates | 40.93260, -73.87905 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Frame |
| Total Length | 87.9 ft (26.8 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Area | 549.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 67,953 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000005500529 |